ŚDM – Madryt 2011

Światowe Dni Młodzieży to wielkie święto młodych, organizowane co dwa, trzy lata przez Kościół Katolicki. Te spotkania gromadzą młodych ludzi z całego świata – katolików oraz wyznawców innych religii. Przewodniczy i patronuje im Ojciec Święty. ŚDM to nie tylko międzykulturowe spotkanie czy okazja do dialogu, poznania między młodymi ludźmi różnych państw i kultur. Dni tego spotkania są także dowodem wiary, gdzie ukazuje się wieczna młodość Kościoła.

ŚDM są organizowane już od 25 lat i zapoczątkował je Jan Paweł II zapraszając młodych do Rzymu w 1985 roku. Wówczas był to również Międzynarodowy Rok Młodzieży ustanowiony przez ONZ, którego ponowne obchody będą także w tym roku.

W sierpniu 2011 stolica Hiszpanii – Madryt gościła młodych z prawie wszystkich krajów świata.

Program Magis 2011

Przy naszym duszpasterstwie akademickim spotykała się grupa młodych ludzi, która uczestniczyła w ŚDM i w programie Magis 2011. Zdjęcia z tego wyjazdu można zobaczyć w naszej Galerii.
Ten program był organizowany przez Jezuitów z Hiszpanii i Portugalii wraz z innymi zgromadzeniami, wspólnotami żyjącymi duchowością ignacjańską. Skierowany był do młodych ludzi w wieku od 18 do 30 roku życia i uczestniczyło w nim ok. 3 tys. osób z całego świata.

Program Magis 2011 trwał od 5-21 sierpnia i był podzielony na trzy etapy:

  • Loyola (5-7 sierpnia) – zgromadzenie wszystkich w sanktuarium w Loyoli, gdzie wspólnie rozpoczęliśmy tą ignacjańską przygodę.
  • Doświadczenia w grupach (8-14 sierpnia) – zostaliśmy rozdzieleni po różnych miastach Hiszpanii i Portugalii w grupach po 25 osób. Tam uczestniczyliśmy w rozmaitych aktywnościach: pielgrzymka, praca społeczna, sztuka, duchowość, ekologia, wiara i kultura.
  • Madryt (15-21 sierpnia) – dotarliśmy do Madrytu 15 sierpnia i spędziliśmy jeszcze jeden dzień wspólnie. Później włączyliśmy się w program Światowych Dni Młodzieży trwających od 16 do 21 sierpnia.

Dodatkowe informacje i zdjęcia

  1. Polski Serwis XXVI ŚDM Madryt 2011
  2. Program Magis 2011

Prezentacje multimedialne: